Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS
Rodyti nuo iki
Archyvas »

Balandžio 8 dieną paskelbta pirmoji Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) Tyrimo ir identifikavimo grupės ataskaita, kurioje pateikiami faktai dėl cheminio ginklo panaudojimo 2017 metais kovo mėnesį Sirijoje.

Surinkti įrodymai suteikia pakankamai pagrindo teigti, kad atsakomybė tenka Sirijos karinėms oro pajėgoms. Ši ataskaita netrukus bus svarstoma OPCW Vykdomojoje taryboje, o vėliau – Jungtinėse Tautose.

Lietuva remia visapusį nešališką tyrimą ir jo išvadas bei griežtai smerkia cheminio ginklo panaudojimą bet kokiame kontekste. Ir toliau laikomės nuostatos, kad asmenys, atsakingi už cheminių ginklų naudojimą, turi būti patraukti atsakomybėn. Paskelbta ataskaita yra labai svarbus žingsnis, siekiant nustatyti asmenis, atsakingus už cheminio ginklo panaudojimą.

Imdamiesi ryžtingų veiksmų, kartu su partneriais užkirsime kelią tragedijų, susijusių su cheminio ginklo panaudojimu, pasikartojimui ateityje. Cheminio ginklo naudojimas bet kurioje vietoje, bet kuriuo metu ir bet kokiomis aplinkybėmis yra tarptautinės teisės pažeidimas ir gali būti baudžiamas kaip sunkiausias karo nusikaltimas ir nusikaltimas žmoniškumui.

Lietuva buvo išrinkta OPCW Vykdomosios tarybos nare dvejų metų laikotarpiui nuo 2020 gegužės 12 dienos.

Užsienio politika ir diplomatija »
IMG_4356.JPG

Kovo 11 d. Lietuvos ambasada Nyderlanduose surengė iškilmingą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui skirtą klasikinės muzikos koncertą Hagoje. Sveikindamas svečius Lietuvos ambasadorius Nyderlanduose Vidmantas Purlys pažymėjo, kad nuo 1990 metų Lietuvos piliečiai sukūrė modernią, laisvą, demokratišką ir atsparią valstybę, aktyviai ir atsakingai veikiančią tarptautiniu mastu. “Per 30 pastarųjų metų nuolat gilėjo Lietuvos ir Nyderlandų santykiai gynybos, politikos ir ekonomikos srityse. Esame sąjungininkai NATO, artimi partneriai Europos Sąjungoje ir bendraminčiai daugeliu tarptautinių santykių klausimų”, sakė V.Purlys.

Iškilmingo renginio metu lietuvių ir Europos kompozitorių kūrinius atliko mecosopranas Rita Novikaitė ir pianistė Šviesė Čepliauskaitė. Koncerto metu buvo pristatyta garsios Lietuvos kompozitorės Zitos Bružaitės kūrinio “BeMoon” pasaulinė premjera.

Koncerte dalyvavo aukšti Nyderlandų vyriausybės atstovai, visuomenės veikėjai, tarptautinių organizacijų vadovai, diplomatinio korpuso ir lietuvių bendruomenės nariai.

Užsienio politika ir diplomatija » Istorinė, kultūros diplomatija »
IMG_3966_Debate on Molotov_Ribbentroop packt.JPG

Lapkričio 28 Leideno universitete Hagoje vyko Lietuvos ambasados Nyderlanduose inicijuota vieša diskusija „Molotovo-Ribentropo paktas ir jo pasekmės: įtakos sferos Europoje”.

Sveikindamas diskusijos dalyvius, Lietuvos ambasadorius Nyderlanduose Vidmantas Purlys sakė, kad geriau suvokdami dviejų totalitarinių režimų susitarimo 1939 metais poveikį Europai, galime geriau įvertinti iššūkius saugumui ir stabilumui šiuo metu – tarptautinės teisės viršenybės menkinimą, neteisėtą jėgos panaudojimą, dezinformaciją ir manipuliavimą istoriniais faktais.

Pagrindinį pranešimą diskusijoje perskaitė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto mokslininkas dr. Kęstutis Kilinskas.

Viešąją diskusiją organizavo Nyderlandų totalitarinių režimų ir jų aukų tyrimų fondas, tarptautinių santykių studentų asociacija BASIS, prisidedant Europos komunistinės priespaudos institutui, Lenkijos ir Lietuvos ambasadoms Nyderlanduose.

Šiais metais minima 1939 metų rugpjūčio 23 dieną sudaryto Stalino-Hitlerio pakto 80-ties metų sukaktis. 2009 metais Europos Parlamentas šią dieną paskelbė Europos visų totalitarinių ir autoritarinių režimų aukų atminties diena.

Užsienio politika ir diplomatija »
LT Executive Council.jpg

Lapkričio 28 dieną Cheminio ginklo konvencijos Valstybių narių konferencijos Hagoje (Nyderlandai) metu vienbalsiai pritarta Lietuvos kandidatūrai į Cheminio ginklo organizacijos (OPCW) Vykdomąją tarybą 2020-2022 metų laikotarpiui.

Savo kalboje Lietuvos nuolatinis atstovas Vidmantas Purlys pabrėžė, kad Lietuva apgailestauja, jog pastaraisiais metais cheminis ginklas buvo panaudotas įvairiose pasaulio dalyse. Lietuva prisidės prie OPCW pastangų, kad šie grubūs tarptautinės teisės pažeidimai būtų ištirti ir nustatyta atsakomybė už jų įvykdymą. Ambasadorius taip pat pažymėjo, kad Lietuva ir toliau nuosekliai sieks atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į Baltijos ir kitose jūrose paskandintą cheminį ginklą, skatins bendradarbiavimą ir keitimąsi informacija šiuo klausimu.

Cheminio ginklo uždraudimo organizacija prižiūri Cheminio ginklo konvencijos įgyvendinimą, kuri buvo priimta 1997 metais. Konvencijos tikslas – siekti visų cheminių ginklų sunaikinimo. Konvencijai priklauso 193 valstybės narės. Vykdomoji taryba yra viena svarbiausių OPCW institucijų, rengianti ir svarstanti svarbiausius organizacijos sprendimus. Jai priklauso 41 valstybė.

Užsienio politika ir diplomatija » NATO ir tarptautinis saugumas »
LT_Side event OPCW 26th Nov..jpg

Lapkričio 26 dieną Lietuvos ir Lenkijos nuolatinių atstovybių prie Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) iniciatyva Cheminio ginklo konvencijos valstybių narių konferencijos Hagoje metu surengta diskusija jūrose paskandinto cheminio ginklo klausimais.

Lietuva nuolat siekia atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į jūrose paskandinto cheminio ginklo problemą, kurios sprendimui reikia nuoseklaus tarptautinių organizacijų, vyriausybių, mokslo, pramonės ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo.

Diskusijos metu aptartas galimas Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos vaidmuo, skatinant tokį bendradarbiavimą.

Sveikindamas diskusijos dalyvius, Lietuvos nuolatinis atstovas ambasadorius Vidmantas Purlys pažymėjo, kad Baltijos ir kitose jūrose paskandinto cheminio ginklo problema yra aktuali saugumo, aplinkos apsaugos, ekonominės veiklos jūrose ir kitais požiūriais. Ambasadorius kvietė OPCW imtis aktyvesnio vaidmens šioje srityje, skatinti bendradarbiavimą ir mokslinius tyrimus.

Lietuvos Nacionalinio gamtos tyrimų centro atstovė Janina Pažusienė pristatė tyrimus apie genetinius žuvų, sugaunamų cheminių ginklų laidojimo vietose, pakitimus.

Baltijos jūroje po Antrojo pasaulinio karo palaidota apie 40 tūkstančių tonų cheminio ginklo amunicijos, kurios sudėtyje apie 13 tūkstančių tonų nuodingų medžiagų.

Užsienio politika ir diplomatija »
Daugiau naujienų

Naujienlaiškio prenumerata