Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Baltijos jūroje paskandinto cheminio ginklo problema išlieka aktuali

Sukurta 2017.11.30 / Atnaujinta 2017.12.04 13:12
  Baltijos jūroje paskandinto cheminio ginklo problema išlieka aktuali

  Lapkričio 27 dieną Lietuvos nuolatinės atstovybės prie Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos iniciatyva Cheminio ginklo konvencijos valstybių narių konferencijos metu surengta diskusija jūrose paskandinto cheminio ginklo klausimais.

  Baltijos ir kitose jūrose paskandinto cheminio ginklo problema yra aktuali saugumo, aplinkos apsaugos, ekonominės veiklos jūrose ir kitais požiūriais.  Baltijos jūroje po Antrojo pasaulinio karo palaidota apie 40 tūkstančių tonų cheminio ginklo amunicijos, kurios sudėtyje apie 13 tūkstančių tonų nuodingų medžiagų.

  Sveikindamas diskusijos dalyvius, Lietuvos nuolatinis atstovas ambasadorius Vidmantas Purlys pažymėjo, kad cheminio ginklo paskandinto jūrose problemos sprendimui reikia nuolatinio dėmesio ir nuoseklaus tarptautinių organizacijų, vyriausybių, mokslo, pramonės ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo. Taip pat svarbu įvertinti, kaip Cheminio ginklo uždraudimo organizacija galėtų aktyviau prisidėti prie šio bendradarbiavimo skatinimo.

  Lietuva nuosekliai kelia šį klausimą tarptautiniuose forumuose. 2010 metais Lietuvos iniciatyva Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją dėl tarptautinio bendradarbiavimo keičiantis informacija apie jūroje paskandintą cheminį ginklą ir jo poveikį aplinkai.

  Lietuvoje atliekamus cheminių ginklų paskandintų Baltijos jūroje tyrimus pristatė Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Galina Garnaga-Budrė. Diskusija surengta bendradarbiaujant su tarptautine nevyriausybine organizacija IDUM (International Dialogue for Underwarter Munitions).

  Naujienlaiškio prenumerata